Cennetkent

Cennetkent

Bay X yaşadığı kentten sıkılmıştı. Kentin komşu olduğu diğer kentlerin bağlı olduğu ülkenin ve ona benzeyen diğer ülkelerin çoğunluğu oluşturduğu dünyanın şimdiki zamanında, sıkılma hakkı olan bir insandı. Sıkılmak bir hak olarak tanımlandığında diğer tanımlamaların da yazılı olduğu yasaların altında yaşamak artık Bay X’e cazip gelmemişti. Onun ki can sıkıntısı bile değildi zira böyle diyerek başka bir yasanın hükmünden kendini kurtarmak istemişti. Doğduğu andan itibaren koşullandırılmış olduğunun farkındaydı artık. Önce eğitim alacaksın denmişti ve eğitimin bir sistemi vardı. Sisteme ilk kez o kapıdan girmişti. Bahçe kapısından girildiğinde kendisi gibi sistemle tanıştırılmış diğer çocuklara birlikte sıraya girdi. Görevli öğretmen gelip sıraları hizasına göre kontrol etti. Sonra sistemle daha önce tanışmış olan bir öğrencinin komutuyla önce yemin edildi sonra marş okundu. Aslında bu yemin diğer çocuklarla aralarında başlayacak olan yarışın da yeminiydi. Sonra yarışın final bölümünde üniversiteden mezun oldu. Bir işe girmek için mezunlar arasındaki başka bir yarışa dahil oldu ve derken işe girdi. Sonra evlendi ve derken çocuğu oldu. Sonra o çocuk büyüdü ve sistemle tanıştırılma yaşına erişti. Sisifos söylencesinin yeniden başladığı yerdeydi. Durakta otobüs beklerken önünden akan hayatın hızı bir an mide bulantısıyla birlikte gözlerinin de kararmasına neden oldu. İşte o an durağın reklam yanına asılı olan reklam vitrinindeki ilan konuşmaya başladı.

Reklam –  “Cennetkent” konutlarında ki yerinizi hemen ayırtın. On iki ay taksitle, sıfır faiz imkânıyla cennetteki yerinizi ayırtmak için arayın görüşelim.

Bay X biraz şaşkın biraz tedirgin olmuş bir halde başını çevirdi ama reklam hala konuşmaya devam ediyordu.

Reklam –  Sana diyorum.

Bay X cevap verip vermeme arasında ki o tedirginlik anında bunun bir saçmalık olduğunu düşündü düşünmesine ama yine de cevap vermek zorunda hissetti kendisini.

Bay X – Bana mı diyorsun?

Reklam –  Evet.

Bay X önce etrafına bakındı.

Bay X – İlk kez konuşan bir reklam görüyorum dedi.

Reklam –  Senin hiçbir şeyden haberin yok. Dünya’da artık her şey insanlar için daha kolay daha ucuz. Yeter ki sen iste.

Bay X – Cennet ucuz değil diye biliyordum.

Reklam –  Artık ucuz. Her şey senin istemene bağlı.

Bay X – Nasıl yani?

Reklam –  Önce istemen sonra inanman sonra teslim olman lazım.

Bay X – Teslim olmak mı? Teslim olunca ne olacak?

Reklam –  Evet kendini bize teslim et. Sonra keyfine bak. Şu alttaki numarayı ara ve senin için her şey başlasın. Cennette sana ayrılmış olan yeri alman için yapman gereken tek şey şu numarayı araman. Hemen.

Bay X elini cebine atıp telefonunu çıkarttı. Reklam tekrar konuşmaya başladı.

Reklam –  Telefonu açan sekretere önce adını söyle. Sonra teslim olmak istiyorum de.

Bay X reklamda belirtilen numarayı aradı.

Sekreter – Cennetkent Konutları, size nasıl yardımcı olabilirim?

Bay X – Alo ben X. Teslim oluyorum.

Sekreter – Harika bir karar verdiniz Bay X.

Bay X – Emin değilim. Hala şaşkınım. Bir reklam tabelasıyla konuştum. Bu numarayı aradım ve şimdi sizinle konuşuyorum. Aslına bakarsanız canım sıkılmıştı ama canımın sıkıldığını da belli etmemem gerekiyordu. Çünkü hemen sistem görevlileri gelip beni sorgulayacaklardı. Neden canımın sıkıldığını soracaklardı. Ben de onları aslında canımın sıkılmadığını biraz kendimi kötü hissettiğime inandırmak için bin türlü yalan söylemek zorunda kalacaktım ki bu da oldukça zor bir şey. Sistem görevlileri her şeyi anında anlarlardı. Kentten kaçmak için bahane arıyordum. Belki de bu yüzden sizi aradım.

Sekreter – Bay X sizi anlıyorum. Şimdi gözlerinizi kapatın. İçinizden on ikiye kadar sayın. Sayma işleminiz bitince sizi burada karşılayacağız.

Bay X – Neden on ikiye kadar?

Sekreter – Günün en aydınlık saatlerinin toplamı on ikidir. Bizim karanlık bölümle işimiz yok. Biz size aydınlık bir gelecek vaat ediyoruz. Şimdi kapatın gözlerinizi ve saymaya başlayın.

Bay X gözlerini kapatır kapatmaz saymaya başladı; bir, iki, üç…

Bay X boynunda ince bir sızı duydu. Sinek ısırığı gibi bir sızıyla birlikte vücudu hafiflemeye başladı. Sonra ayaklarının altında ki zeminin kaydığını hissetti. Gözlerini açamıyordu. Gittikçe hafifleşen vücudunun yerden yavaş yavaş yükseldiğini hissetti. Sonra gittikçe hızlandı ve artık bilinci de bu hızın içinde bulanıklaştı. Gözlerini açtığında pırıl pırıl bir güneşin aydınlattığı parkta buldu kendini. Uyanır uyanmaz hafif bir rüzgar yüzünü serinletti. Nefesinin daha evvel hissetmediği bir kokusunun olduğunu fark etti. Etrafta ki oturma yerlerinde ona gülümseyen insanların tebessümleri daha önce hiç hissetmediği bir duyguyu açığa çıkarttı. Evvelini düşünemediği bir mutluluk anındaydı. Bir kadın gelip tam karşısında durdu.

Sekreter – Hoş geldiniz Bay X.

Bay X – Hoş buldum.

Sekreter – Teslim olmak için bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Bay X – Tercih mi? Ben tercih etmedim. Hala buraya nasıl geldim diye düşünüyorum.

Sekreter – Boşuna yormayın kendinizi. Asla hatırlayamazsınız.

Sekreter Bay X’e bir saat uzattı ve takmasını istedi. Bay X saati koluna takar takmaz saat tenine uyum sağlayıp saydam bir görünümle kolunun bir parçasıymış gibi eklemlendi. O anda itibaren Bay X’in cildinde bir yenilenme oldu. Artık derisi daha canlıydı.

Sekreter – Bay X, bu saat sizin bu cennetin sakini olduğunuzu belirten bir kimlik gibi. Şu an sizi siz yapan bütün varlıksal kodlarınız sisteme yüklendi. Ne kadar yaşayacağınızdan ne kadar tüketeceğinize kadar her şey şu an hesaplanmış durumda. Size bir daire tahsis edildi. Kapısında adınız yazılı.

Bay X – Bu daire için ne kadar ödeyeceğim. Hem yanımda hiçbir şey yok. Nasıl ödeyeceğim?

Sekreter – Tebessümle ödeyeceksiniz.

Bay X – Anlamadım.

Sekreter – Tebessüm edeceksiniz. İstediğiniz şeylerin bulunduğu dükkanlar var. Oraya gidip tebessüm etmeniz yeterli. Tebessümünüzün süresince size istediğiniz şey istediğiniz miktarda teslim edilecek. Bay X Cennetkent sitesi on iki bloktan oluşuyor. Bloklar arası geçişlere izin verilmiyor. Size tahsis edilen kat iki. Sadece her bloğun ikinci katlarına erişebilirsiniz ve o katlardaki kişilerle paylaşımda bulunabilirsiniz. Diğer kat sakinleriyle sadece bahçede buluşabilir ve sadece orada paylaşımda bulunabilirsiniz o da üst kat sakinleri bunu onaylarlarsa.

Bay X – Bana neden ikinci kat tahsis edildi?

Sekreter – O sizin yapınızla ilgili. Genetiğinizde yer alan kodun karşılığı ikinci kata müsait. Burası on iki kodlu cennetkent sitesi. Bizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimiz; biz sakinlerimizi hak ettikleri katları tahsis ediyor olmamızdır. Yani siz sahip olduğunuz tebessümün biçimini kahkahaya da dönüştürseniz asla diğer katlara geçemezsiniz. Bu yüzden ilk sözünüz “ben teslim oluyorum” idi. Teslim olan kişi bizim sunduklarımıza da razı olmuş sayılır. Hem bunları sormanıza gerek yok. Sorduğunuz sorular ömrünüzden eksiliyor. Bu yüzden yaşamanıza bakın.

Cennetkent sitelerinde sizi korkutacak, üzecek bir şey yok. Para derdiniz yok. Gelecek kaygınız yok. Geçmişi de zaten hatırlamıyorsunuz. Siz dünyadan çekilip oluşturulan bir alana dahil oldunuz Bay X. Sizin için artık telaş edilecek bir şey yok. Her isteğiniz kodunuz karşılığında size sunulacak. Beyninizi sistemin erişimine bıraktığınızda sizin için başka bir yaşam başlayacak.

Bay X, sitemizde suç işlemek daha önce karşılaşmadığımız bir durumdur. Çünkü herkesin kendi kodunun karşılığı onu mutlu edecek düzeyde sağlandığından suç eylemlerine sebep olan hırs gibi bir duygu sakinlerimizde de açığa çıkmıyor. Ama bazı sakinlerimiz bunu merak eder diye biz sitenin karanlık bir yerine hırs müzesi inşa ettik. O müzede hırsın sebep olduğu şeyleri sergiliyoruz. Kodunun dışına çıkmayı başaran kişilerin aldıkları cezalarla dönüştükleri şeyler. Bay X orayı hiç merak etmeyin. Kodunuzun karşılığına razı olun ve içinizdeki soruları susturun ki mutluluğunuza yer kalsın.

Siz yeni sakinimiz olduğunuz için cennetkent konutlarının işleyişi hakkında ara ara bilgilendirileceksiniz.

Sitemizin eğitim birimleri kodu aynı olan kişilerin çocuklarına ve taşıdıkları koda uygundur. Bu da tebessümle yetinmeyen sakinlerimizin vakitlerini geçirmeleri için tasarlanmış çalışma alanlarıdır. Üretildiklerinde puan kazandıran ve karşılığında farklı tebessüm ihtiyaçlarıyla alınan şeylere sahip olunmaya yarıyor. Sonrasında bu üretilenler anında yok olmaktadır çünkü buna gerek yoktur. Çünkü sitemiz her türlü isteğin karşılanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Evlenmek istediğinizde kodunuza uygun bir site sakiniyle evlenebilirsiniz. Bu da kodu aynı olan iki site sakininin ortak tebessümlerinin karşılığının da artması anlamına geliyor. Tek başınıza yaşamak istiyorsanız evlenme düşüncenize sebep olan dürtünüzü müzeye bağışlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kolunuza taktığımız saatte rakamlar yok. Bu biyolojik bir saat. Sitemizin size en büyük vaadi ömrünüzün bir süreye tabi olmasıdır. Vaktiniz geldiğinde saat kolunuzdan kendiliğinden çıkacaktır.

Bay X sitemizin tasarımı insanlığın bilgi birikiminin tacıdır. Düşünmenizin yeterli olacağı komutlar anında eşyaya şekil vermektedir. Misal yatağınıza uzandığınızda vücudunuzun kas yorgunluğuna uygun en rahat uyuma şeklini alacak olan yatağınız size güzel bir uyku armağan edecektir. Rüyanızda gördüğünüz yemek siz uyandığınızda masanızda hazır olacaktır. Gözlerinizi kapattığınızda size bir işlem uygulandı. Artık mideniz yok. Yedikleriniz ter olarak yeniden buharlaşacaktır. Bütün alışkanlıklarınıza göre şekillenmiş sistemden sizi çekip aldığımız ve dahil ettiğimiz bu yeni sistem de sizin tebessümünüze uygun olan her şey emrinize amadedir. Tek bir şartla bütün bu imkânları kullanabilirsiniz?

Bay X – Nedir o şart?

Sekreter – O saati kolunuzdan çıkarmayı düşünmeyeceksiniz.

Bay X – Ama ben düşündüğüm için canım sıkılıyordu. Düşünmemin önüne nasıl geçeceğim? Mesela yönetimi merak ediyorum.

Sekreter – Yönetim tamamen verilerin aktarıldığı bir bilgisayar tarafından gerçekleştiriliyor. Bilgisayar oluşturulmuş zekasıyla kendisine aktarılan verileri anında analiz ederek kendisine bağlı sistem aracılığıyla sitedeki bütün erişim birimlerini harekete geçiriyor. Mesela siz bir şey düşündüğünüzde o düşünceniz bilgisayara iletiliyor. Bilgisayar sizin düşüncenizi analiz ediyor ve eylemsellik riskini hesaplıyor. Sizin o eylemi yapmanıza ya da yapmamanıza karar veriyor. Buna imkan ya da imkansızlık diyoruz. Siz farkında olmadan sizi destekleyen ya da engelleyen şeylerle çevriliyorsunuz. İşin en güzel yanı da bu; siz asla bunu fark etmiyorsunuz. Dolayısıyla buradan da anlayacağız üzere alışkın olduğunuz bir yönetim belirleme sistemi burada geçerli değil. Tüm kişiler sistemin bağlı olduğu bilgisayara teslim olmuşlardır.

Bay X – Ya biri sistemi kapatırsa?

Sekreter – Sistemi kapatmayı kimse düşünemez. Site sakinleri sisteme sadıktırlar. Çünkü düşünceleri ehlileştirilmiştir. Ama güzel bir soru sordunuz Bay X. Bizim dışımızda da Cennetkent siteleri var. Onlarla da mücadele halindeyiz. Bu iş için sanal bir ordumuz var. Dış sistemlerden site sakinlerine nüfuz etmeye çalışan her türlü saldırıya karşı koyacak önleyici duvarlarımız var. Ordu sadece bu dış saldırılara hazır şekilde beklemektedir. Bay X her şey sistemle alakalı. Biz yeryüzünde size uygun bir cennet tasarladık. Şimdi cennet yarışında herkes sitede yaşayacak insanları kapma yarışında. Hizmet üretme anlayışlarımızla yarışıyoruz. Biz üretimimizi insanların ne isteyeceklerini önceden hesaplayıp makul düzeye indirgeyerek daha yalın bir yaşam sunuyoruz. Uyumakta olanından koşmakta olanına kadar herkesin yaşamını düzenleyecek veri analizleri yapıp makul bir isteğe dönüştürüyoruz. Unutmayın Bay X biz insanlığın gördüğü en makul cenentiz.

Bay X – Sistem madem her şeyi kendi yapıyor. O zaman insana neden ihtiyaç duyuyor?

Sekreter – Veri akışı için Bay X. Sistem özgün veri akışıyla çalışıyor. Siz her gün yeni bir istekte bulundukça ya da soru sordukça sistem de kendini geliştiriyor. Onun için sizin düşünmeniz sistemin güvenliğini sağlıyor.

Bay X – Üretimi kim yapıyor?

Sekreter – Üretimi robotlar yapıyor. Zaten her şeyin küçüldüğünü fark ettiniz değil mi?

Bay X – Evet.

Sekreter – İstekleriniz de öyle. Artık tatmin olmak için çok şeye ihtiyacınız yok. Bay X her şey düşünme yetinizle ilgili.

Bay X – Sistemi kim oluşturdu?

Sekreter – En üst katta oturanlar. Sistemi oluşturup sonra iyice emin olduktan sonra onlar sistemle bir anlaşma yaptılar. Onlar sisteme yarı bağlı şekilde yaşıyorlar. Onların ömürleri süresiz. Yarı sistem yarı insan olarak yaşıyorlar.

Bay X – Ölümsüzler yani?

Sekreter – Evet.

Bay X – Bu çok kötü. Ben böyle bir şekilde yaşamak istemem.

Sekreter – Bay X kapatın gözlerinizi ve saymaya başlayın.

Bay X – Neden?

 

Sekreter – Çünkü siz değişimi reddeden bir türsünüz. Sitemizin huzurunu bozabilirsiniz. Bizim sizden önceki sakinlerimiz duyduğu bu imkanları gözü kapalı kabul etmişti. Soru sormamışlardı. Siz tebessüm edemeyecek kadar çok şey düşünüp çok şey soruyorsunuz. Bize gerekli olan sistemi besleyecek ehlileştirilmiş düşünme yetisidir. Şimdi Bay X eğer bizi tercih etmeyecekseniz geri dönmek için taktığımız biyolojik saati geri vermeniz yeterli olacaktır.

Bay X – Ama saat tenimle birleşti. Onu nasıl geri vereceğim.

Sekreter – Kolunuzla beraber geri verebilirsiniz.

Bay X – Kaça kadar saymam lazım?

Sekreter – Üçe kadar sayın Bay X.

Bay X – Bir, iki, üç…

Bay X boynunda ki sinek ısırığıyla uyandığında önünden akan hayatın daha da hızlandığını fark etti. Kolunda bir uyuşukluk vardı. Avucun sıkıp açarak kan dolaşımını hızlandırmaya çalıştı. Bir yandan da biraz evvel yaşadıklarını düşündü. Gördüğü düşün vaadi olan süresi belirlenmiş bir ömür ile şu an yaşadığı hayatın mecbur ettiği ömür arasında ki farkı anlayınca bir tebessüm ederek reklam tabelasının da değiştiğini fark etti. “Sorunsuz ve sınırsız yaşam artık mümkün. Cennetkent Konutları 2 yenilenmiş tasarımıyla sakinlerini arıyor”

Bir yorumunuz var mı?

%d blogcu bunu beğendi: